Biden yönetimi, yaklaşık 18 milyar dolar değerinde 50 adet Amerikan yapımı F-15 savaş uçağının İsrail'e satışını onaylayacağını duyurdu.

Fransa'nın İsrail'e gönderdiği fişekler Gazze'de kullanıldı Fransa'nın İsrail'e gönderdiği fişekler Gazze'de kullanıldı

ABD medyasına göre, bu satış, İsrail'in 7 Ekim'de Hamas'la giriştiği çatışmalardan bu yana ABD'nin İsrail'e yaptığı en büyük dış askeri satış olacak. Satışın ayrıntıları arasında Kongre'yi bilgilendirme zorunluluğu da bulunuyor. Biden yönetimi, İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği operasyonları eleştirirken, askeri destek vermeye devam ediyor. Ancak satış, Kongre'de, özellikle de Biden'ın kendi partisinin üyeleri arasında muhtemelen tartışmalara neden olacak.

Son zamanlarda ABD'nin İsrail'e silah satışı, Demokrat milletvekillerinin Gazze'ye daha fazla yardım ve sivil koruma çağrılarıyla sık sık eleştirilere maruz kalıyor. Hamas'ın İsrail'e yönelik Ekim ayındaki saldırısından bu yana ABD, İsrail'e 100'den fazla dış askeri satış gerçekleştirdi.

Satış paketinin içeriği, 50 jetin yanı sıra motorlar, silah sistemleri, radarlar ve navigasyon sistemlerini de kapsıyor. Ancak yeni F-15'lerin teslimi için en az beş yıl süreceği belirtiliyor.

Editör: Merve Tuç