ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin "Bölgesel caydırıcılık çabalarını desteklemek amacıyla Savunma Bakanlığı'nın bölgedeki pozisyonunu güçlendirmek için adım attığı" belirtildi.

Açıklamada, Savunma Bakanı Austin'in, Hamas'ın İsrail'e karşı başlattığı saldırılara destek vermek amacıyla uçak gemisi filosunu Doğu Akdeniz'e gönderme talimatı verdiği ifade edildi. USS Gerald R. Ford uçak gemisi, yanında kruvazör ve saldırı gemileri ile Doğu Akdeniz'e hareket ettiği kaydedildi.

Reisi'yi taşıyan helikopter kazasına ilişkin ön rapor yayımlandı Reisi'yi taşıyan helikopter kazasına ilişkin ön rapor yayımlandı

ABD Hava Kuvvetleri tarafından da F-35, F-15, F-16 ve A-10 savaş uçağı filolarının bölgedeki varlığının artırıldığı belirtildi. Açıklamada, ABD'nin gerekirse caydırıcılık politikasını daha da güçlendirmek için tüm gücünü hazırda tuttuğu vurgulandı.

Ayrıca, ABD'nin İsrail ordusuna mühimmat dahil ek ekipman ve kaynak sağlama taahhüdünün devam edeceği açıklandı.

USS Gerald R. Ford taarruz grubu, geçtiğimiz hafta İtalya ile İyon Denizi'nde deniz tatbikatları gerçekleştiren ABD'nin en yeni ve en gelişmiş uçak gemisi olarak bilinmektedir.