Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, çevrimiçi bir basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kirby, Kuzey Kore'nin Ukrayna'ya göndermek üzere Rusya'ya askeri teçhizat temin ettiğini belirterek, "Elimizdeki bilgilere göre, son haftalarda Kuzey Kore'nin Rusya'ya 1000'den fazla askeri teçhizat ve mühimmat gönderdiği görünüyor" dedi. Bu bilgilere dayanarak Kuzey Kore'nin Rusya'ya bu askeri malzemeleri sağladığını kınadıklarını ifade etti.

Reisi'nin ölümünün ardından İran'ın helikopter filosu gündemde Reisi'nin ölümünün ardından İran'ın helikopter filosu gündemde

Kirby, Kuzey Kore'nin, Rusya'dan savaş uçakları, füzeler, zırhlı araçlar ve balistik füze üretim ekipmanı gibi ileri teknoloji askeri yardımlar talep etmiş olabileceğini düşündüklerini belirtti.

Ayrıca, Kuzey Kore'den Rusya'ya konteynerlerle yapılan sevkiyatları izlediklerini ve bu sevkiyatların sonuçlarını takip ettiklerini açıkladı. Görsel kanıtların da paylaşıldığı bu olayın özellikle dikkatle izlendiğini belirtti.

Joe Biden yönetimi, bu iddiaya dair uydu görüntülerini kamuoyu ile paylaştı. Görüntüler, Kuzey Kore'nin Eylül ayında başlayan bir dizi sevkiyatı Ekim ayında Rusya'nın Tikhoretsk şehrine ulaştığını gösterdi.