ABD ordusu, Irak ile Suriye arasındaki el-Velid sınır kapısından Haseke ilindeki Şeddadi üssüne askeri ekipman ve personel sevkiyatı yaptı. Dün gerçekleşen bu sevkiyatın ardından bugün ABD güçleri, Deyrizor'daki Ömer petrol sahası ve Koniko doğal gaz tesisindeki üslerine Haseke üzerinden getirdiği 4 adet Sentinel radar sistemini konuşlandırdı.

Ayrıca, ABD ordusu bu üslere, radar sistemlerine bağlı türü bilinmeyen 4 adet çok namlulu roketatar sistemi de sevk etti. ABD, bu radar sistemlerini Fırat Nehri'nin batı yakasındaki İran destekli terörist grupların olası saldırılarına karşı bir savunma önlemi olarak konuşlandırdı.

17 Temmuz tarihinde ise ABD ordusu, Şeddadi üssünden Deyrizor'daki üslerine 4 HIMARS hava savunma sistemi, yaklaşık 15 topçu bataryası, 5 zırhlı araç, 5 tank ve 45 mühimmat aracı nakletmişti.

Deyrizor ili, Fırat Nehri'nin doğu ve batı yakalarına yayılmış durumda. Nehrin doğu yakasında ABD güçlerine ait üsler bulunurken, batı yakasında ise İran destekli grupların hakimiyet alanları bulunuyor.

Bu bölgeler arasında sürekli bir gerilim ve çatışma yaşanıyor. İran destekli gruplar, Ömer Petrol Sahası, Koniko gaz tesisleri ve Şeddadi üssüne saldırılar düzenliyor, bu saldırılarda İran yapımı roketler ve kamikaze tipi SİHA'lar kullanılıyor.

Reisi'nin ölümünün ardından İran'ın helikopter filosu gündemde Reisi'nin ölümünün ardından İran'ın helikopter filosu gündemde

ABD ise genellikle Meyadin ve Elbukemal ilçelerindeki İran destekli gruplara hava harekatları düzenliyor. Bu çatışma durumu, Fırat Nehri bölgesini ikiye bölmüş durumda.