XM7 tüfeği; piyade, izci, muharebe mühendisleri ve özel harekât kuvvetleri gibi yakın muharebe birimleri için M4 tüfeğinin yerini alacak. XM250 hafif makineli tüfek ise aynı birimler için M249 Squad otomatik silahının yerini alacak. Her iki silah da gelişmiş optik özelliklere sahip olacak ve XM157 atış kontrolü ile birlikte gelerek atıcılara daha iyi doğruluk ve hedefleme yetenekleri sunacak.ocr (4)

Ordunun hafif silah eksiği tamamlanıyor

Selçuk Bayraktar'dan milli muharip uçak KAAN için tebrik mesajı: Türk Havacılığının Altın Çağı Selçuk Bayraktar'dan milli muharip uçak KAAN için tebrik mesajı: Türk Havacılığının Altın Çağı

Eski M4 ve M249'un yerini alacak olan bu yeni silahlar, 6,8 mm'lik kartuş kullanacak ve düşmanın vücut zırhını daha etkili bir şekilde delmeyi hedefliyor. Ayrıca, daha uzun menzil ve daha yüksek ateş gücü ile donatılan bu silahlar, Ordunun hafif silahlardaki eksikliklerini gidermeyi de hedefliyor. 

ocr (5)

Her iki sistemin de üreticisi olan Sig Sauer, silahlarına yönelik mevcut 10 yıllık sözleşmenin tavan değeri 4,5 milyar dolar, Vortex Optics/Sheltered Wings XM157 atış kontrol maliyet tavanı ise 2,7 milyar dolar olarak belirlendi.

Ordu envanterindeği çoğu silaha entegre

Yeni Nesil Silah-Ateş Kontrolü, Vortex Optics/Sheltered Wing ortaklığı tarafından inşa ediliyor. Bu kapsamda ateş kontrolü, mermi ve silahı optikle eşleştirerek bilgisayar destekli balistiğe imkan tanıyor. Atıcı, hedefi belirleyip, düğmeye basarak mesafe ve mermi düşüşünü otomatik olarak ayarlayabiliyor. Bu sayede kullanıcı, ateşi hızlı ve hassas bir şekilde düzenleyebiliyor. Ordunun envanterindeki çoğu küçük silah sistemine entegre edilebilecek ateş kontrolü, önceden programlanmış balistik bilgilere sahip. Bu gelişmiş teknoloji, askerlere daha doğru ve etkili atışlar yapma yeteneği kazandırıyor.

ocr (6)

Test ve değerlendirme aşamasında Deniz Piyadeleri yer aldı

Deniz Piyadeleri ise bu silahların test ve değerlendirmelerine aktif olarak katıldı. Deniz piyadeleri geri bildirimleriyle Ordu'nun silah sistemlerini geliştirmesine yardımcı oldu. XM7 ve XM250'nin sahaya çıkmasıyla birlikte, ABD Ordusu, modernizasyon çabalarını sürdürerek askerlerine daha etkili ve güçlü silahlar sunmayı amaçlıyor.

Editör: Merve Tuç