Asya ülkesinin giderek genişleyen savunma ihracat listesine bir yenisini ekleyecek bu adımla, yaklaşık 800 milyon dolar değerindeki anlaşmanın bir parçası olacak Akash hava savunma sistemlerinin teslimatlarının yakında başlaması bekleniyor.

Genç mühendisler "TEKNOFEST Kuantum Hackathon Yarışması"nda bir araya geliyor Genç mühendisler "TEKNOFEST Kuantum Hackathon Yarışması"nda bir araya geliyor

Hindistan Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan Akash sistemleri, Bharat Dynamics Limited tarafından üretiliyor ve yerli savunma sanayisinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Bu anlaşma ile ihracat potansiyeli yüksek Akash hava savunma sisteminin Vietnam ve Filipinler gibi diğer ülkelerle yapılan ihracat anlaşmalarına da konu olabileceği konuşuluyor.

Savunma Bakanlığı, Nisan ayında yaptığı açıklamada, Akash hava savunma sistemi için bir ihracat siparişi alındığını duyurmuş, ancak alıcı ülke hakkında detay vermemişti. Mart ayında yapılan başka bir anlaşma kapsamında ise Hindistan, hava savunma sisteminin iki ek alayını satın almıştı.

Yerli içerik oranı yüksek

Akash hava savunma sistemi, Savunma Araştırma ve Geliştirme Teşkilatı (DRDO) tarafından tasarlanmasının yanı sıra yerli içerik oranı yüksek ve gelişmiş özelliklere sahip. Sistem, 360° Angajman Yeteneği ve gelişmiş arayıcılara sahip olmasıyla öne çıkıyor. Ayrıca, projenin maliyetinin önemli bir kısmı, özel sektörde yer alan küçük ve orta ölçekli işletmelere (MSME'ler) verilerek yerli tedarik zinciri güçlendiriliyor. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Kalyani Strategic Systems, kimliği açıklanmayan bir yabancı müşteriyle 155 milyon dolarlık bir topçu silahları anlaşması yapmıştı, bu anlaşmanın da Ermenistan'a yönelik olduğu düşünülüyor.