İsrail'in Lübnan'ın güneyine fosfor bombasıyla düzenlediği saldırı yangınlara neden oldu İsrail'in Lübnan'ın güneyine fosfor bombasıyla düzenlediği saldırı yangınlara neden oldu

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Güney Koreli mevkidaşı Shin Won-sik ile gerçekleştirdiği "55. Güvenlik Danışma Toplantısı" sırasında Seul'de bir araya geldi. İran Devrim Muhafızları Ordusu ve bağlı gruplar tarafından düzenlenen saldırıların, Irak ve Suriye'deki ABD güçlerine yönelik saldırılara karşı tedbir almak amacıyla yapıldığını belirtti.

Austin, İsrail'in kuzey sınırlarında yeni bir çatışma istenmediğini vurgulayarak, "Bu saldırılar durmalı, aksi takdirde birliklerimizi korumak için gerekli adımları atmaktan çekinmeyiz." açıklamasında bulundu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Suriye'deki İran Devrim Muhafızları Ordusu'na ait tesislere hava saldırıları düzenlediğini duyurdu. Hedefler arasında eğitim tesisleri ve sığınaklar olduğu belirtildi.

Bugün erken saatlerde Suriye'deki ABD üslerine karadan karaya atış yapılan silahlar ve insansız hava araçlarıyla saldırı gerçekleşti. Saldırıda can kaybı yaşanmazken, üslerde ve çevresinde roket düşmüş olduğu bildirildi.

Son günlerde Suriye'nin farklı bölgelerinde ABD üslerine karşı saldırılar artarken, İran destekli grupların Fırat Nehri'nin doğu yakasındaki ABD üslerine periyodik olarak roket ve insansız hava aracı saldırıları düzenlediği belirlendi.