Washington Dışişleri Bakanı Antony Blinken çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD'nin Kiev'e Rusya ile savaşında yardımcı olmak için bu yılki son yardım paketinde Ukrayna'ya 250 milyon dolara kadar silah ve teçhizat sağlayacağını söyledi.

Başkan Joe Biden, Kongre'den Ukrayna'ya 61 milyar dolar daha yardım sağlamasını istedi, ancak Cumhuriyetçiler, ABD-Meksika sınırında güvenliğin sıkılaştırılması konusunda Demokratlarla bir anlaşma yapılmadan bu yardımı onaylamayı reddediyorlar.

Ukrayna’nın gücü tükeniyor

Eski ABD Başkanı Trump'a suikast girişimi: AR-15 tüfek kullanıldı Eski ABD Başkanı Trump'a suikast girişimi: AR-15 tüfek kullanıldı

Beyaz Saray, Ukrayna'nın Şubat 2022'de işgalinden bu yana Rus kuvvetleri tarafından işgal edilen toprakları geri alma mücadelesine yönelik ABD yardımının ek ödenek olmadan yıl sonuna kadar tükeneceği konusunda uyardı.

Blinken, son yardım paketinin hava savunma mühimmatları, yüksek hareket kabiliyetine sahip topçu roket sistemleri için ek mühimmat, topçu mühimmatı, zırh karşıtı mühimmat ve 15 milyondan fazla mermi içerdiğini söyledi.

Kongre, Rusya'nın işgalinden bu yana Ukrayna için 110 milyar dolardan fazla parayı onayladı, ancak Ocak 2023'te Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi'nin kontrolünü Demokratlardan devralmasından bu yana herhangi bir fonu onaylamadı.