NSA (Ulusal Güvenlik Ajansı) Direktörü Orgeneral Paul Nakasone, Washington'da düzenlenen bir basın toplantısında, ajans içerisinde oluşturulacak olan "Yapay Zeka Güvenlik Merkezi"nin amacını açıkladı. Nakasone, bu merkezin güvenlik sistemlerinde yapay zekanın geliştirilmesi ve entegrasyonunu hedeflediğini ifade etti.

Yeni kurulacak merkezin, sadece ABD'deki sanayi sektörü ile değil aynı zamanda laboratuvarlar, istihbarat servisleri, savunma bakanlığı ve seçkin yabancı ortaklarla yakın işbirliği içinde çalışmayı planladığını belirtti. Orgeneral Nakasone, ABD'nin ulusal güvenlik, savunma ve istihbarat alanlarında yapay zekanın giderek daha fazla önem kazandığına dikkat çekerek, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte ABD'nin yapay zeka konusundaki liderliğini korumanın son derece kritik olduğunu vurguladı.

Çin, atmosfer ve uzay çevresi gözlem uydularını fırlattı Çin, atmosfer ve uzay çevresi gözlem uydularını fırlattı

Nakasone, şunları ekledi: "Yapay zeka, diplomatik, teknolojik ve ekonomik alanlarda ulusal güvenlik açısından ülkemiz ve müttefiklerimiz için giderek daha fazla önem taşıyacak."

ABD Başkanı Joe Biden, Temmuz ayında teknoloji şirketlerinin liderleriyle yaptığı görüşmede yapay zekanın sunacağı "olağanüstü" fırsatlara vurgu yapmıştı.

Editör: Mustafa Yıldız