ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Ukrayna'ya yönelik yeni bir askeri yardım paketini duyurdu. Pentagon'un yaptığı açıklamada, bu yardım paketinin, Ağustos 2021'den bu yana Joe Biden yönetimi tarafından Ukrayna'ya sağlanan 52. askeri yardım paketi olduğu belirtildi. Yardım paketi, ek hava savunma yetenekleri, topçu mühimmatı, tanksavar silahları ve diğer ekipmanları içeriyor.

Açıklamada, "Kongre'nin Ukrayna'ya desteğimizi sürdürebilmemiz için bir an önce harekete geçmesi ve Başkan'ın ulusal güvenlik ek talebini kabul etmesi kritik önem taşıyor." ifadesi kullanıldı. Biden yönetimi, ekim ayında bir kısmı ABD-Meksika sınırındaki güvenlik önlemlerini artırmak üzere kullanılmak üzere, çoğunluğu ise Ukrayna ve İsrail'e askeri destek için Kongre'den 105 milyar dolarlık ek fon talep etmişti.

İsrail'in Lübnan'ın güneyine fosfor bombasıyla düzenlediği saldırı yangınlara neden oldu İsrail'in Lübnan'ın güneyine fosfor bombasıyla düzenlediği saldırı yangınlara neden oldu

Beyaz Saray Yönetim ve Bütçe Ofisi Direktörü Shalanda Young'un 4 Aralık'ta yaptığı açıklamada, "(Rusya-Ukrayna Savaşı'nda) Ukrayna'yı destekleyecek paramız kalmadı" ifadesi kullanılarak, Kongre'nin yardım için teklif edilen ek bütçeyi onaylaması çağrısı yapılmıştı. Young, ABD'nin Ukrayna'ya silah ve yardım göndermek için ayrılan fonun yıl sonuna kadar tükeneceğini ve bu durumun Ukrayna'nın "savaşa devam edemeyeceği" anlamına geldiğini belirtmişti.