Gizli kaynaklara dayandırılan CNN haberi, Orta Doğu'da konuşlu ABD Donanması'na ait bir savaş gemisinin Yemen yakınlarında tespit ettiği ve hedefi belirsiz birkaç füze saldırısını başarıyla engellediğini açıkladı.

Dondurulan Rus varlıkları Ukrayna savunması için kullanacak Dondurulan Rus varlıkları Ukrayna savunması için kullanacak

Haberde, ABD'li yetkililerden biri, bu füzelerin İran destekli Husiler tarafından Yemen'den ateşlendiğini belirtti. Söz konusu olay, bölgedeki gerginliğin arttığı bir dönemde gerçekleşti.

Aynı haberde, İran devlet televizyonunun, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını durdurmaması durumunda İran'ın "direniş güçleri" olarak adlandırdığı müttefiklerini kullanarak İsrail'e nasıl bir yanıt verebileceğini anlatan bir haber yayınladığına dikkat çekildi.

Görüntülü haberde, İsrail'in kuzeyden Hizbullah, doğudan Irak ve Suriye'deki milis güçler, güneyden ise Yemen'deki Husiler tarafından füzeler ve insansız hava araçlarıyla eşzamanlı şekilde hedef alınabileceği bir harita üzerinde gösterildi.

İran daha önce Gazze'deki İsrail saldırılarının sona ermesi çağrısında bulunmuştu. İran'ın en üst düzey lideri Ayetullah Ali Hamaney, 17 Ekim tarihli bir konuşmasında, İsrail saldırılarının devam etmesi halinde "direniş güçleri"nin harekete geçeceğini ifade etmişti.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ise gün içinde yaptığı açıklamada, İsrail-Filistin çatışmalarının bölgeye yayılma riskine işaret etti. İran, Lübnan'daki Hizbullah, Suriye ve Irak'ta desteklediği milis güçleri ve Yemen'deki Husileri, "direniş güçleri" olarak anmaktadır.