Austal tarafından geliştirilen Hızlı Taşıma Gemisi (EPF) platformu üzerine kurulan hastane gemileri, özellikle uzak deniz operasyonlarında destek sağlamak üzere tasarlandı. Austal Başkanı Paddy Gregg, sözleşmenin Tıbbi Gemiler için nihai detaylı tasarımın tamamlanmasına ve üç geminin inşasına başlanmasına olanak tanıdığını ifade etti.

ABD Donanmasına daha önce 13 EPF teslim edildi

Firma, Hızlı Taşıma Gemisi (EPF) inşa programı kapsamında Askeri Deniz İkmal Komutanlığı'na teslimatlar yapıyor. Şu anda, Seferi Hızlı Taşıma (EPF 16) tamamlandıktan sonra, hastane gemileri alüminyum üretim hattında inşa edilecek. Austal USA, şu ana kadar Amerika Birleşik Devletleri Donanması'na 13 EPF teslim etmiş durumda. Yeni geliştirilmiş Rol 2E tıbbi yetenek içeren ilk EPF Flight II olan USNS Cody (EPF 14) teslimatına ise hız kesmeden hazırlanıyor.

Zorlu limanlara doğrudan erişim sağlayacak

Çin'in uçak gemisi Fujian, ilk deniz denemeleri için yola çıktı Çin'in uçak gemisi Fujian, ilk deniz denemeleri için yola çıktı

Seferi Tıbbi Gemileri (EMS), hastane, stabilizasyon, tahliye ve taşıma gibi fonksiyonları optimize edilmiş bir şekilde gerçekleştirerek uzak deniz operasyonlarında destek sağlamak üzere tasarlandı. EMS gemileri, sığ bir drafta sahip olup daha fazla menzil ve zorlu limanlara doğrudan erişim imkânı sunuyor. Ayrıca, V-22 Osprey ve CH-53K ağır yük taşıma helikopterinin inişine uygun uçuş güvertesine sahip.

İlk teslimat 2026’da

Gemi, 185 kişilik gemi personeli, sağlık personeli ve helikopter personeline barınma imkânı sunacak şekilde tasarlandı. Toplamda 124 adet yatak kapasitesine sahip olan gemi, 4 adet ameliyathane, 8 adet yoğun bakım yatağı, 32 adet hafif bakım yatağı, 80 adet acil servis yatağı ile donatıldı. İlk gemi, USNS Bethesda (T-EMS-1) olarak adlandırılacak ve 2026 Aralık ayına kadar ABD Deniz Kuvvetleri envanterine katılması bekleniyor.