Avrupa Birliği'nin (AB), Filistin'e yönelik kalkınma yardımlarını dondurma kararına rağmen, insani yardımların sürdürüleceği açıklandı.

AB Komisyonunun kriz yönetimi ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "AB, ihtiyaç sahibi Filistinlilere insani yardımları, ihtiyaç duyulduğu sürece devam ettirecek." ifadesini kullandı.

Lenarcic ayrıca Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırılarını kınayarak, sivil kayıpların önlenmesi ve uluslararası insani hukuka saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

AB Komisyonunun komşuluk ve genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi, daha önce Hamas'ın İsrail'e saldırıları nedeniyle Filistin'e yönelik 691 milyon avroluk kalkınma yardımlarının gözden geçirilip tüm ödemelerin dondurulacağını duyurmuştu.

Boeing'in Starliner mekiğinin astronotlu uçuşu ertelendi Boeing'in Starliner mekiğinin astronotlu uçuşu ertelendi

Ancak Varhelyi'nin bu kararı bazı AB üye ülkelerinin tepkisine yol açtı. Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, kalkınma yardımlarının askıya alınmasına karşı olduklarını dile getirdi ve bu tür kararların AB üyelerinin birlikte alınması gerektiğini savundu.

İspanya hükümeti de AB Komisyonunun bu kararını desteklemedi ve kararın üye ülkelerle istişare edilmeden alındığını açıkladı. İrlanda hükümeti de bu karardan memnun olmadığını ifade ederek, AB Komisyonundan kararın yasal dayanağını açıklamasını talep etti.

AB Komisyonunun kalkınma yardımlarının askıya alınması kararı, yarın yapılacak AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda ele alınması bekleniyor ve bazı ülkelerin bu konunun gündeme getirilmesini talep ettiği belirtiliyor.