Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını yürüten İspanya'nın ev sahipliğinde Granada'da düzenlenecek 3. AST (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı) toplantısının ana gündem maddelerinden biri Azerbaycan ve Ermenistan ilişkileri olacak.

İspanya Başbakanlık ve AB Dönem Başkanlığı Koordinasyon Ofisi kaynaklarına göre, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında gerçekleşecek görüşmeye AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un katılması öngörülüyor.

Mısır Savunma Bakanı Zeki, Kahire'de ABD'li yetkili McGurk ile "Gazze'yi" görüştü Mısır Savunma Bakanı Zeki, Kahire'de ABD'li yetkili McGurk ile "Gazze'yi" görüştü

AB, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sorunların çözümünde arabulucu olmayı değil, sadece kalıcı, adil, ulusal egemenlikleri koruyan ve uluslararası hukuka uygun bir barışın teşvik edilmesini amaçlıyor.

AST toplantıları, birincisi 6 Ekim 2022'de Çekya'nın başkenti Prag'da, ikincisi 1 Haziran'da Moldova'da düzenlendi. İspanya ise AB dönem başkanlığı içinde toplantıları yapmak istedi ve tarih olarak, 6 Ekim'de Granada'da düzenleyeceği AB Konseyi Gayri Resmi Toplantısı'ndan bir gün önce tarih belirledi.

AST toplantısında 50 ülkenin devlet veya hükümet başkanlarının katılması öngörülüyor. Toplantıda kısa bir açılış konuşmasının ardından "dijitalleşme, enerji-ekolojik geçiş ve çok taraflılık-Avrupa'nın siyasi geleceği" başlıklarında üç yuvarlak masa toplantısı düzenlenecek ve liderler arasında birçok ikili görüşme yapılacak.

Kosova Başbakanı Albin Kurti'nin de AST'ye katılması bekleniyor. İspanya, Kosova'yı resmi olarak tanımasa da AST toplantısına davet etti. Ancak, diplomatik sorunlardan kaçınmak için toplantı masalarında bayrak veya ülke isimleri bulundurmayacak ve sadece ilgili liderin adını yazacak.

AST toplantısı, liderlerin El Hamra Sarayı'nı ziyareti ve akşam yemeği ile sona erecek. 6 Ekim'deki AB Konseyi Gayri Resmi Toplantısı'nda ise AB'nin genişleme süreci, Avrupa'nın stratejik özerkliği, Rusya-Ukrayna savaşı, savunma ve İtalya'nın talebiyle düzensiz göç sorunları ele alınacak.