Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius ve Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anusauskas, Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta bir araya gelerek askeri iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre, Almanya 2025'ten itibaren 2027'ye kadar Litvanya'ya yaklaşık 5 bin asker konuşlandıracak. Bu çerçevede Litvanya'da Alman askerleri için uygun kışlalar ve konutlar inşa edilecek.

Almanya Savunma Bakanı Pistorius, anlaşmanın ülkesi ve silahlı kuvvetleri için tarihi bir an ve dönüm noktası olduğunu ifade ederek, Rusya'yı caydıracak bir savaş kabiliyetine sahip tugayın oluşturulacağını belirtti. Litvanya Savunma Bakanı Anusauskas ise anlaşmanın ülkenin savunma potansiyelini güçlendireceğini vurgulayarak, Rusya'nın saldırgan politikasının önemli bir tehdit olduğunu söyledi.

Rusya, Ukrayna'nın Rus uçak gemisine yönelik saldırı girişimini engelledi Rusya, Ukrayna'nın Rus uçak gemisine yönelik saldırı girişimini engelledi

NATO'nun Doğu kanadını güçlendirmek istiyor

Alman askerleri, bu anlaşma ile birlikte ilk kez kalıcı olarak Litvanya'da konuşlandırılacak. Almanya, NATO'nun Doğu kanadını güçlendirmek amacıyla Litvanya'ya kalıcı birlikler gönderme kararı alarak Vilnius yakınlarındaki Rudninkai ve Kaunas yakınlarındaki Rukla'da kapsamlı bir altyapı oluşturacak. Bu sebeple daha önce yurt dışında geçici görevlerde bulunan Alman askerleri ilk kez kalıcı olarak görev yapacaklar.