Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Macaristan ziyareti sırasında, Nurol Makina, Ejder Yalçın 4X4 taktik tekerlekli zırhlı aracın Gidran adıyla Macaristan'da üretilmesine yönelik bir ortak girişim şirketi kurma sözleşmesi imzalandı. Türkiye ile Macaristan arasında gerçekleşen bu anlaşma, diplomatik ilişkilerin 100. yıl dönümünde yapılan ziyaret kapsamında gerçekleşti.

“Ortak Girişim Sözleşmesi”

Küresel savunma ve havacılık şirketleri yılın ilk yarısında yatırımcısını sevindirdi Küresel savunma ve havacılık şirketleri yılın ilk yarısında yatırımcısını sevindirdi

Nurol Makina, Raba Otomotiv firmasıyla ekim ayında yapılan iş birliği anlaşmasının detaylarını içeren ortak girişim sözleşmesini Macaristan Savunma Bakanı Kristof Szalay-Bobrovniczky ile Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Çarmıklı'nın katılımıyla imzaladı. Ortak girişim, Raba, Nurol Makina, N7 Holding ve Macaristan Savunma Bakanlığı tarafından koordine edilecek.

Gidran isimli ortak girişim, Macaristan'daki Raba tesislerinde, yüksek yerli katma değer ve Macar tedarikçi katkısıyla zırhlı muharebe araçlarının montaj ve üretimini gerçekleştirecek. Anlaşma, 200'den fazla kişiye doğrudan iş fırsatı sağlamayı ve Györ Szechenyi Istvan Üniversitesi ile Macar savunma sanayisi firmaları arasında özgün alt sistem ve teknoloji projelerini desteklemeyi hedefliyor. Hali hazırda Türkiye'de üretilen Gidran araçları ise Macar ordusunda başarıyla kullanılmaya devam ediyor.