Türkiye'nin lider havacılık sanayisi şirketi Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ), yoğun bir yılı insansız savaş uçağı ANKA-3 ve milli muharip uçak KAAN'ın ilk uçuşları ile tamamlamayı hedefliyor.

ANİKA-3, "uçan kanat" yapısıyla düşük radar görünürlüğü, yüksek hız ve taşıma kapasitesi gibi avantajlara sahiptir. Tasarım, yapısal ve alt sistem iyileştirmelerinin ardından ANKA-3'ün ilk uçuşu yaklaşıyor, ve bu önemli olayın yıl sonuna kadar gerçekleşmesi bekleniyor.

KAAN için devam eden yük testleri başarıyla tamamlandı. Prototip, bağımsız testlerin ardından üzerine yerleştirilecek görev sistemleri ve alt sistemleri ile hazır hale getirildi. Motorların prototipteki yerini alması, montaj faaliyetini tamamlayacak ve ardından KAAN, Aralık ayının ortasında yoğunlaşacak faaliyetlerin ardından 27 Aralık'ta ilk uçuşunu gerçekleştirmeyi planlıyor.

Genç mühendis savunma sanayinde ve yüzmede milli gurur yaşatıyor Genç mühendis savunma sanayinde ve yüzmede milli gurur yaşatıyor

ANKA-3 ve KAAN prototipleri, önceki modellerde olduğu gibi ilk uçuşlarını boyasız gerçekleştirecek. Bu yöntem, uçuş sırasında ortaya çıkacak ve hava araçlarında iyileştirmeler yapılacak konuların daha kolay tespit edilmesine yardımcı olac