Rusya, yeni yörünge istasyonu için ilk modülü 2027'de fırlatmayı hedefliyor Rusya, yeni yörünge istasyonu için ilk modülü 2027'de fırlatmayı hedefliyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda yürütülen çalışmalar kapsamında, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ ile Altınay Savunma Teknolojileri arasında imzalanan Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi Yerlileştirme ve Tedariki Projesi başarıyla tamamlandı.

SSB liderliğinde yürütülen projede, deniz platformlarındaki yerli teknolojiye yönelik önemli bir adım atıldı. Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi, Türk Deniz Kuvvetleri gemilerinde kullanılmak üzere Kanada'dan tedarik edilen ve kısıtlamalara tabi olan bir sistemdi. Ancak yerlileştirme çalışmaları sonucunda bu sistemin Türkiye'de başarıyla geliştirilip uygulanması sağlandı.

Mayıs 2021'de imzalanan proje kapsamında gerçekleştirilen Deniz Kabul Testleri, SSB, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve STM temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. Geliştirilen yerli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi, testlerde SH-70 Sea Hawk helikopterinin Türkiye'nin ilk milli fırkateyni TCG İSTANBUL'a güvenli bir şekilde inişini başarıyla gerçekleştirdi. Operasyon sırasında helikopter emniyete alındı ve hangarlama operasyonu gerçekleştirildi. KUŞKAPANI sistemi kullanılarak yapılan ilk helikopter iniş operasyonlarını Deniz Hava Komutanlığının tek kadın pilotu Deniz Yüzbaşı Hatice Yeşiltaş gerçekleştirdi.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, projenin tamamlanmasıyla ilgili olarak, "Güçlü yerli ekosistemimiz ile ambargoya konu olan kritik bir sistemi daha yerlileştirerek Türk savunmasına kazandırdık. Altınay Savunma ile geliştirdiğimiz Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi sayesinde hem önemli bir kabiliyet kazandık hem de bu alandaki yurt dışı bağımlılığımızı bitirmiş olduk. Çok kısa bir sürede hazır hale getirilen yerli sistemimizi ilk olarak TCG İSTANBUL'a entegre ettik. Bundan sonra da Türk Deniz Kuvvetlerimizin gemilerinde ve yurt dışında yürüttüğümüz su üstü ihracat projelerimizde yerli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi'mizden faydalanabileceğiz." açıklamasında bulundu.