Aselsan Genel Müdürü Ahmet Akyol'un paylaştığı bilgilere göre, ASELPOD sistemi şu anda saha kabulleri aşamasında bulunuyor ve kabullerin tamamlanmasıyla birlikte Türk Hava Kuvvetleri envanterinde yerini alacak.

ASELSAN'ın teknolojileri NATO tatbikatında ASELSAN'ın teknolojileri NATO tatbikatında

ASELPOD, Aselsan tarafından üretilen bir Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi olup dışa bağımlılığı azaltma konusunda büyük önem taşıyor. "Gelişmiş Hedefleme Podu" olarak adlandırılan ürün, hedefleme, keşif ve gözlem gibi görevlerde etkili bir performans sergiliyor. Sistem hem video hem de ataletsel izleme yeteneğine sahip olarak istenen alanı gerçek görüntüler ve termal kameralar aracılığıyla anlık olarak takip edebiliyor. Ayrıca, ASELPOD aynı anda 4 hedefe kadar takip sağlayabiliyor.

Aselsan Genel Müdürü Ahmet Akyol, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Son seri üretim ASELPOD sistemimiz, saha kabullerinin de tamamlanmasıyla Hava Kuvvetlerimizin envanterine girecek. ASELSAN olarak; elektro optik, keşif, gözetleme ve hedefleme sistemlerinde yurt dışı bağımlılığın ortadan kalkmasına öncülük ettiğimiz için gururluyuz," açıklamasını yaptı.