Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Ermenistan ile barışın sağlanması gerektiğini belirterek, "Bu sadece Azerbaycan'a bağlı bir konu değil. Azerbaycan, üzerine düşen adımları atmaya hazırdır. Beklentimiz karşı taraftan." dedi.

Bayramov, Azerbaycan'ın uluslararası hukuk kuralları ve devletlerin toprak bütünlüğüne saygı duyma temelinde barışı savunduğunu vurgulayarak, Ermenistan'ın saldırgan tavrının ilerlemeyi engellediğini ifade etti.

Azerbaycan'ın 2. Karabağ Savaşı ve Eylül 2023'teki antiterör operasyonuyla toprak bütünlüğünü sağladığını hatırlatan Bayramov, barışı savunduklarını ve Ermenistan'a aynı yönde adım atmalarını önerdiklerini belirtti. Bayramov, Ermenistan ile şu anda planlanmış bir görüşme olmadığını ifade ederken, Azerbaycan'ın olumlu adımlar attığını ve sürecin olumlu bir şekilde devam etmesini umut ettiklerini ifade etti.

Azerbaycan'ın Tahran'da düzenlenen "Güney Kafkasya'da Kalıcı Barış ve İstikrarın Tesisine Yönelik Bölgesel İşbirliği Platformu" toplantısında Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile gayriresmi bir görüşme gerçekleştirdiğini de açıklayan Bayramov, bu görüşmenin olumlu geçtiğini ve yeni fırsatların ortaya çıkabileceğini dile getirdi. Bayramov, Azerbaycan'ın, planlarının hayata geçirilmesi için hazır olduğunu ve umutlarının Ermenistan'ın da aynı yönde adım atması olduğunu söyledi.

Çin, Tayvan'a silah satışı nedeniyle 3 ABD'li şirkete yaptırım uygulayacak Çin, Tayvan'a silah satışı nedeniyle 3 ABD'li şirkete yaptırım uygulayacak

Azerbaycan Dışişleri Bakanı, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın Gürcistan'ın başkenti Tiflis'teki İpek Yolu Forumu'nda bölgedeki ulaşım bağlantılarına dair görüşlerini paylaştığını hatırlattı. Bayramov, Ermenistan'ın, bu bağlamda 2020'de Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan tarafından imzalanan üçlü bildiride yer alan taahhütlerini yerine getirmediğini ve bu nedenle Azerbaycan'ın alternatif planlar geliştirdiğini söyledi. Azerbaycan'ın umutlarını, Ermenistan'ın barış anlaşmasının tarihi fırsatını kaçırmamasına bağladığını ifade etti.

Ayrıca, Paşinyan'ın paylaştığı haritalara da değinen Bayramov, haritaların gerçekçi ve kabul edilebilir şartlar altında somut işbirliğine dayalı olması gerektiğini söyledi. Ermenistan'ın açıklamaları ile fiili adımlarının örtüşmediğini ve bu durumun değişmesini umduklarını belirtti.