Baykar tarafından geliştirilen Türkiye'nin milli ve özgün İnsansız Hava Aracı (SİHA) Bayraktar TB3, gerçekleştirdiği 13. test uçuşunda önemli bir başarı elde etti. Çorlu Havalimanı'ndan havalanan TB3, ortalama 20,000 feet irtifada kesintisiz olarak 32 saat boyunca havada kaldı. TEI tarafından yerli olarak geliştirilen PD-170 motoruyla donatılan TB3, toplamda 5,700 kilometrelik bir mesafe kat etti ve emniyetle Çorlu Havalimanı'na indi.

5e1f2a38c8f4f (1)

Yerli motor PD-170 motoruyla havalandı

Milli Savunma Bakanlığı'nın paylaştığı bilgilere göre, TB3'ün bu uzun uçuş testi sırasında orta irtifadaki sistem ve dayanım performansı ölçüldü. TB3, TEI tarafından yerli olarak geliştirilen PD-170 motoruyla havalandı. Baykar SİHA ailesinin yeni rekortmeni olan TB3, 32 saatlik uçuşuyla kendi rekorunu kırmış oldu. TB3'ün katlanabilir kanat yapısı, kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip olmasını sağlıyor.

TCG Anadolu’dan ilk uçuşunu yapacak

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, TB3 için 2024 yılı içinde TCG Anadolu gemisinde testlere başlanmasını planladıklarını açıklamıştı. Bu başarıyla TB3, Türkiye'nin savunma yeteneklerini güçlendirmeye yönelik önemli bir adım atmış oldu.

Baykar ihracatta lider

Rusya uzay ve uydu teknolojileri alanındaki konumunu güçlendirmeye çalışıyor Rusya uzay ve uydu teknolojileri alanındaki konumunu güçlendirmeye çalışıyor

Baykar, milli ve özgün projeleriyle Türkiye'nin savunma sanayisinde lider konumda bulunmaya devam ediyor. 2022'de imzalanan sözleşmelerle ihracat oranını %99.3'e çıkaran Baykar, Bayraktar TB2 SİHA için 32 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise şimdiye kadar 8 ülke ile olmak üzere toplam 33 ülkeyle ihracat anlaşması imzalandı.