Japon hükümeti, ABD'nin talebi üzerine ülke içinde üretilen Patriot füzelerini transfer etme planlarını son aşamaya getiriyor. Savunma teçhizatı ihracat politikasında önemli bir dönüm noktası oluşturacak bu karar için hükümet yetkilileri, ayrıntıları iktidar koalisyonuyla görüşerek son halini belirleyecek. Japonya Ulusal Güvenlik Konseyi'nin ise ay sonuna kadar nihai kararı açıklaması bekleniyor.

Bu adım, Japonya'nın 2014 yılında belirlenen savunma teçhizatı transferine ilişkin üç ilkeye dayalı politikasında bir değişiklik anlamına geliyor. Özellikle Washington'un Tokyo'ya yaptığı Patriot önleyici füzeleri talebinin ardından gerçekleşen bu hamle, Japonya'nın lisans altında üretilen savunma malzemelerini ihracatını mümkün kılacak bir revizyon içeriyor.

Çatışma bölgelerine sevkiyat yapılmayacak

Yenilikle birlikte üretim lisansını veren ülkenin, Japon yapımı savunma mallarını üçüncü bir ülkeye göndermeden önce Tokyo'nun onayını alması gerekecek. Değişiklikler özellikle önleyici füzelerin tedariki için geçerli olacak ve çatışma bölgelerine sevkiyat yapılmayacak.

Türk savunma sektörü işbirliğiyle ABD'de kurulan mühimmat tesisi 2025'te üretime başlayacak Türk savunma sektörü işbirliğiyle ABD'de kurulan mühimmat tesisi 2025'te üretime başlayacak

Japonya'nın daha önce Filipinler'e yaptığı savunma ekipmanı ihracatı, bu kez ölümcül askeri teçhizat ihracatıyla ilk defa gerçekleşmiş olacak. Hükümetin en erken cuma günü üç ilkeye ilişkin yönergeleri gözden geçirmesi bekleniyor.

Editör: Merve Tuç