Baykar'ın yaptığı açıklamaya göre, Bayraktar TB3 SİHA’nın milli ve özgün olarak geliştirilme süreci başarıyla devam ediyor. 27 Ekim 2023 tarihinde Cumhuriyet'in 100. yılına özel olarak ilk uçuşunu gerçekleştiren Bayraktar TB3, çeşitli irtifalarda yapılan sistem tanımlama ve performans testlerinde önemli başarılar elde etti. En son Edirne'nin Keşan ilçesindeki Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nde gerçekleştirilen uçuşta, yerli PD-170 motoruyla 36.310 feet irtifaya çıkarak yeni bir başarıya imza attı.

Bayraktar TB3, test sürecinde 1 Haziran 2024'te, Tekirdağ Çorlu'dan başlayıp Keşan'daki Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nde devam eden denemelerde, TCG Anadolu'nun güvertesindeki koşullara benzer bir rampadan kalkış yaptı. Bu pistte 12 derece eğime sahip bir rampa bulunuyor. Test kampanyası başarıyla ilerleyen Bayraktar TB3, başarılı rampa testleriyle birlikte gemiye iniş-kalkış yapma hedefine yaklaşıyor.

Güney Kore yerli KF-21 avcı uçağının üretimine başladı Güney Kore yerli KF-21 avcı uçağının üretimine başladı

Bugüne kadar gerçekleştirilen test uçuşlarında toplam 445 saat 3 dakika havada kalan Bayraktar TB3, 20 Aralık 2023'te gerçekleştirilen uzun uçuş testinde yere inmeden 32 saat havada kalarak 5.700 kilometre mesafe kat etti. Ayrıca, 26 Mart 2024'te ilk kez Aselsan tarafından milli olarak geliştirilen ASELFLIR-500 elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemiyle başarılı bir entegrasyon gerçekleştirdi.

Bayraktar TB3, katlanabilir kanat yapısıyla kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş yapabilen dünyadaki ilk silahlı insansız hava aracı olacak. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, 2024 yılı içinde TCG Anadolu gemisinde testlere başlanacağını duyurdu.

Bayraktar TB3’ün ileri iletişim ve kontrol yetenekleri sayesinde uzun mesafelerden kumanda edilebilmesi, Türkiye'nin savunma gücünü artıracak. Baykar, 2003 yılından bu yana tüm projelerini öz kaynaklarıyla yürütüyor ve 2023'te 1,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Şirket, savunma ve havacılık sektöründe ihracat lideri konumunda bulunuyor. Bayraktar TB2 SİHA için 33 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise 9 ülkeyle ihracat anlaşması imzalandı.