Fox News'a konuşan Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, son dönemde Irak ve Suriye'de ABD ve koalisyon güçlerine yapılan saldırılar hakkında açıklamalarda bulundu.

Kirby, İran'ın Devrim Muhafızları lideri Ali Hamaney'in kontrolündeki milis asker gruplarını Irak ve Suriye'de ABD askerlerine saldırması için eğittiğini, desteklediğini ve yönlendirdiğini belirterek, bu grupların ABD kuvvetlerine yönelik saldırılarını teşvik ettiğini ifade etti. Ayrıca İran'ın Devrim Muhafızları'na ait tesislere düzenledikleri hava saldırılarıyla İran'ı sorumlu tuttuklarını vurguladı.

Kirby, İran'ın suçlarına karşı sessiz kalmayacaklarını ve ABD askerlerine yönelik saldırıların devam etmesi durumunda gereken adımları atacaklarını belirtti. İran'ın Devrim Muhafızları'na yönelik hava saldırılarının hedefinin mühimmat ve envanter tesisleri olduğunu ifade ederek, bu saldırıların İran'a güçlü bir caydırıcılık mesajı gönderdiğini söyledi.

Kirby, umarız İran'ın bu mesajı anladığını ve eğer saldırılar devam ederse ABD'nin karşılık vermeye devam edeceğini ifade etti.

Polonya'dan K9 Obüs Hamlesi Polonya'dan K9 Obüs Hamlesi

ABD, Suriye'nin doğusundaki İran'ın Devrim Muhafızları ve bağlantılı grupların kullandığı iki tesise hava saldırısı düzenlemişti. Pentagon, 17-24 Ekim tarihleri arasında Irak'ta 10, Suriye'de 3 olmak üzere toplam 13 ayrı saldırı gerçekleştirildiğini açıklamıştı. Yetkililer, bu saldırıları düzenleyen grupların İran'ın Devrim Muhafızları tarafından desteklendiğini belirtmişlerdi.