Hollanda Başbakanı hakkında "İsrail'e F-35 parçaları satıldığı" gerekçesiyle suç duyurusu Hollanda Başbakanı hakkında "İsrail'e F-35 parçaları satıldığı" gerekçesiyle suç duyurusu

ABD Başkanı Biden, X sosyal medya platformunda yaptığı açıklamada, Gazze'den ayrılmak isteyen yaralı Filistinliler ve yabancı uyrukluların çıkışını sağlamak için Amerikan liderliğinin çalıştığını belirtti. Biden, Amerikan vatandaşlarının güvenli bir şekilde Gazze'den çıkış yapmalarını beklediklerini ve bu çıkışların önümüzdeki günlerde devam edeceğini ifade etti.

Biden'ın açıklaması, Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby'nin, Hamas'ı ABD vatandaşlarının Gazze'den ayrılmasını engellemekle suçlamasının ardından geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller da günlük basın toplantısında, Gazze'de iletişim halinde oldukları ve ayrılmak isteyen yaklaşık 400 Amerikalı olduğunu, bu sayının aile üyeleriyle birlikte 1000'e yaklaştığını belirtti. Gazze'den ayrılmak isteyen ABD vatandaşlarının Refah Sınır Kapısı'ndan geçiş yaptığını ve çıkışların birkaç gün daha devam etmesinin beklendiğini açıkladı.