Biden, Beyaz Saray'da Eylül ayı istihdam raporuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Amerikan basınında çıkan haberlere göre, Beyaz Saray'ın, Biden'ın kasım ayında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile San Francisco'da düzenlenecek Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi sırasında bir görüşme planladığı yönünde iddialar üzerine sorulan bir soruya, Biden, "Henüz böyle bir görüşme planlanmadı, ancak bu bir ihtimal" yanıtını verdi.

Biden, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Temsilciler Meclisi Başkanlığı için Cumhuriyetçi Temsilci Jim Jordan'ı desteklemesiyle ilgili soru üzerine ise Cumhuriyetçilerin Kongre'nin yarısını kontrol ettiğini belirterek, "Temsilciler Meclisi Başkanı kim olursa olsun, onunla çalışmak için çaba sarf edeceğini" ifade etti.

Son dönemde Washington ile Pekin arasındaki diplomatik temasların arttığına dikkat çekilen haberde, Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Çin'e ait yüksek irtifa balonunun ABD hava sahasına girmesinin yol açtığı kriz nedeniyle iptal ettiği Çin ziyaretini haziran ayında gerçekleştirdiği, Temmuz ayında Hazine Bakanı Janet Yellen ve İklim Değişikliği Özel Temsilcisi John Kerry, Ağustos'ta ise Ticaret Bakanı Gina Raimondo'nun Çin'i ziyaret ettiği belirtildi. Ayrıca, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ve ABD Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın Malta'da görüştüğü, Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Han Cıng ile Dışişleri Bakanı Blinken'ın New York'ta bir araya geldiği ve Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Sun Veydong ile ABD'nin Doğu Asya ve Pasifik İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Daniel Kritenbrink'in Washington'da istişarede bulunduğu belirtildi.

Bu temasların, Biden-Şi görüşmesinin hazırlığı olabileceği tahmin ediliyor. İki lider en son geçen yıl Endonezya'nın Bali Adası'nda düzenlenen G20 Zirvesi'nde yüz yüze görüşmüştü. Şu yılki G20 Zirvesi'nde Biden katılırken, Çin lideri katılmamıştı.

Şili-ABD güzergahı dünyadaki en türbülanslı rota Şili-ABD güzergahı dünyadaki en türbülanslı rota

Çin Dışişleri Bakanı Vang'ın, Şi'nin APEC Zirvesi'ne katılımı ve Biden ile olası görüşmesinin detaylarını ele almak üzere ekimde Washington'a gitmeyi planladığı, ekonomik ilişkilerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Hı Lifıng'ın ziyaret için hazırlık yaptığı da söylentiler arasında yer alıyor.