Beyaz Saray'dan gelen bir açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın, 105 milyar dolarlık bir ek bütçe talebi üzerine bilgi verildi. Bu talebin bir parçası olarak, 14.3 milyar dolarlık kısmının İsrail'e yardım amacıyla talep edildiği açıklandı. Bu meblağın 4 milyar doları, Demir Kubbe ve David Sapanı hava ve füze savunma sistemlerinin güçlendirilmesi için kullanılacak. Ayrıca, Demir Işın hava savunma sisteminin geliştirilmesi için de 1.2 milyar dolar ayrılacak.

Şili-ABD güzergahı dünyadaki en türbülanslı rota Şili-ABD güzergahı dünyadaki en türbülanslı rota

Açıklamada, Kongre'den talep edilen ek fonun büyük bir kısmının (toplamın 61 milyar doları), ABD'nin Ukrayna'ya askeri yardımını içereceği belirtildi. Ayrıca, bu ek fonun bir bölümü, ABD-Meksika sınırındaki güvenlik önlemlerinin artırılması amacıyla kullanılacak.

Biden yönetimi ayrıca, Gazze Şeridi'ndeki kriz de dahil olmak üzere insani yardım projeleri için 9 milyar doların üzerinde kaynak talep etti. Ancak, ABD Temsilciler Meclisi'nde yaşanan siyasi belirsizlikler nedeniyle bu fon talebinin ne zaman onaylanacağı şu an için belirsizliğini koruyor. Başkan Kevin McCarthy'nin görevden alınmasının ardından yapılan üçüncü oylamada da Temsilciler Meclisi başkanı seçilememişti.