CBS News'a katıldığı bir programda konuşan McCain, çalışanlarının güvenliğiyle ilgili yaşanan endişeler nedeniyle yardım çalışmalarının durdurulduğunu açıkladı. McCain, İsrail ordusunun Nusayrat'a düzenlediği ve dört esiri kurtarmayı hedefleyen saldırılar sırasında, Dünya Gıda Programı'na (WFP) ait iki deponun roketlerle vurulduğunu belirtti. "Şu an için geri adım attık. Yeniden faaliyetlerimize başlamak için güvenlik koşullarının sağlandığından emin olmak istiyoruz." dedi.

Gazze'nin diğer bölgelerindeki faaliyetlerinin devam ettiğini ifade eden McCain, "Kuzey ve güneyde elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz." şeklinde konuştu. Ayrıca, WFP depolarının bombalanması sonucu bir çalışanlarının yaralandığını ve yardımların Gazze'ye yeterli miktarda ulaşabilmesi için acil ateşkese ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) da yaptığı açıklamada, yüzer iskele üzerinden yapılan insani yardımların, yardım kuruluşlarının güvenlik durumlarını yeniden değerlendirmeleri amacıyla askıya alındığını bildirdi. USAID, Gazze'deki yardımların güvenli bir şekilde devam etmesi için ABD yetkilileri ve yardım kuruluşlarıyla birlikte çalışıldığını belirtti.

NATO müttefik hava sahasının korunmasını güçlendirecek NATO müttefik hava sahasının korunmasını güçlendirecek

İsrail ordusunun önceki gün Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki Nusayrat Mülteci Kampı ve diğer bölgelere kara, hava ve denizden eş zamanlı düzenlediği yoğun saldırılarda, 64'ü çocuk, 57'si kadın olmak üzere 274 Filistinlinin hayatını kaybettiği ve 153'ü çocuk, 161'i kadın olmak üzere 698 Filistinlinin yaralandığı bildirildi. Saldırılarda dört İsrailli esirin kurtarıldığı açıklandı.