BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, New York'taki BM Genel Merkezi'nde düzenlenen bir basın toplantısında, Yapay Zeka Danışma Kurulu üyelerini tanıttı.

Guterres, hızla gelişen yapay zeka teknolojisinin BM tarafından etkili bir şekilde kullanılması gerektiğini vurguladı. "Geçen yıl, yapay zeka alanında ses klonlaması, görüntü oluşturma, video uygulamaları ve daha fazlası gibi alanlarda olağanüstü ilerlemeler yaşandı. Bu, yapay zekanın inanılmaz potansiyeli ve potansiyel risklerinin sadece bir örneği." dedi.

Guterres ayrıca, yapay zekanın kriz önceden tahmin edilmesinden krizlerin yönetilmesine, kamu sağlığı hizmetlerinin geliştirilmesinden eğitim hizmetlerinin yaygınlaştırılmasına kadar dünyanın karşılaştığı zorlu dönemlerde olağanüstü ilerlemeye yardımcı olacağını belirtti.

Çin, atmosfer ve uzay çevresi gözlem uydularını fırlattı Çin, atmosfer ve uzay çevresi gözlem uydularını fırlattı

"Yapay zeka, hükümetlerin, sivil toplumun ve BM'nin çalışmalarını her alanda büyütebilir ve güçlendirebilir." diyen Guterres, aynı zamanda iklim krizi ile mücadelede yapay zeka teknolojisinin acil bir ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

Guterres, ayrıca yapay zekanın 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne ulaşmada önemli bir rol oynayacağına inandığını ifade etti.

Tekelleşme konusunda uyarıda bulunan BM Genel Sekreteri, yapay zeka alanındaki uzmanlığın sınırlı bir grup şirket ve ülke arasında yoğunlaştığını belirterek, bu durumun küresel eşitsizlikleri derinleştirebileceğine ve dijital uçurumları artırabileceğine dikkat çekti.

Guterres, oluşturulan danışma kurulunun bağımsız bir şekilde çalışacağını ve bazı temel ilkeleri rehber alarak Birleşmiş Milletler Tüzüğü'nde yer alan evrensel değerlere dayalı olacağını vurguladı.

Editör: Mustafa Yıldız