BM Güvenlik Konseyi'nde, ABD tarafından sunulan İsrail-Filistin kriziyle ilgili karar tasarısı, Rusya ve Çin'in veto etmesi sonucu kabul edilmedi. Tasarıda, Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırıları kınanıyor ve insani bir duraklama çağrısı yapılıyordu. ABD, tasarının daha dengeli ve güçlü olduğunu savunsa da Rusya ve Çin, tasarının sivillerin korunması ve ateşkes sağlama çağrısı yapmadığını gerekçe göstererek veto etti.

Rusya yeni Su-34'leri teslim aldı Rusya yeni Su-34'leri teslim aldı

Ardından Rusya, Gazze'de insani bir ateşkes çağrısı içeren kendi tasarısını sundu, ancak bu da kabul edilmedi. Rusya'nın tasarısında, Gazze'deki kötüleşen insani duruma dikkat çekilirken, tüm taraflar arasında kalıcı ve insani bir ateşkesin sağlanması çağrısı yapılıyordu. Ayrıca tasarıda, Hamas'ın korkunç saldırıları kınanırken rehinelerin serbest bırakılması talep ediliyor ve Gazze'ye yönelik tam ablukanın reddedildiği belirtiliyordu. ABD, Rusya'nın tasarısını kabul etmediğini ve BM Güvenlik Konseyi'nin zamanını boşa harcamadığını ifade etti.

Bu son olaylarla birlikte BM Güvenlik Konseyi son 10 günde İsrail-Filistin kriziyle ilgili dört karar tasarısını reddetmiş oldu. Bu durum, uluslararası toplumun İsrail-Filistin çatışmasının çözümü konusundaki bölünmüşlüğünü ve zorluklarını bir kez daha ortaya koydu. İsrail ve Filistin arasındaki şiddetin sona erdirilmesi ve bölgede barışın sağlanması için uluslararası toplumun nasıl bir yol izleyeceği konusu halen belirsizliğini koruyor.

Editör: Mustafa Yıldız