BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği New York Ofisi Direktörü Craig Mokhiber, Gazze'deki olaylarla ilgili BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk'e yazdığı mektupta çarpıcı ifadeler kullandı.

Mokhiber, mektubunda BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği New York Ofisi Direktörü olarak son mektubunu yazdığını belirterek, "Bu mektubu, pek çok meslektaşımız da dahil olmak üzere tüm dünya için çok büyük bir acının yaşandığı bir dönemde kaleme alıyorum. Bir kez daha gözlerimizin önünde bir soykırımın işlendiğine şahit oluyoruz ve çalıştığımız kuruluş (BM) bunu durdurmak için aciz duruyor." ifadelerine yer verdi.

Mokhiber, 1990'ların başında BM İnsan Hakları Danışmanı olarak görev yaptığı dönemden bu yana Filistin'deki insan hakları konusunu incelediğini ve bölgede birçok saha çalışması yaptığını belirterek, bu konunun kendisi için "kişisel" olduğunu vurguladı.

Soykırım konusunda da çalışmalar yaptığını söyleyen Mokhiber, Tutsiler, Bosnalı Müslümanlar, Yezidiler ve Arakanlı Müslümanlara yönelik "soykırımlar" konusunda da deneyim sahibi olduğunu ifade etti. Her bir vakada, savunmasız sivillere yönelik korkunç olayların durduğunda, toplu vahşeti önleme, savunmasızları koruma ve suçlulardan hesap sorma görevinin yerine getirilemediğini acı bir şekilde gördüğünü belirtti.

Kosova'da "Kurtuluş Günü" dolayısıyla askeri geçit töreni düzenlendi Kosova'da "Kurtuluş Günü" dolayısıyla askeri geçit töreni düzenlendi

Mokhiber, BM'nin var olduğu dönemde, Filistinlilere yönelik art arda cinayet ve zulüm dalgalarında da aynı durumun yaşandığını ifade ederek, "Yüksek Komiser, bir kez daha başarısız oluyoruz." dedi.

"Soykırım Kavramı Siyasal İstismara Maruz Kalıyor"

Mokhiber, soykırım kavramının sıklıkla siyasal istismara maruz kaldığına dikkat çekerek, İsrail'in uzun yıllardır süregelen sistematik zulmünün, Filistin halkına yönelik toplu katliamlarının, Filistinlilerin Arap kimliğine dayandığını belirtti. İsrail hükümet ve ordu yetkililerinin, Filistinlilere yönelik niyetlerini açıkça belli ettikleri açıklamalarıyla birleştiğini ifade ederek, bu durumun soykırım konusunda şüpheye veya tartışmaya yer bırakmadığını vurguladı.

Gazze'deki Sivillere Yönelik Saldırıları Eleştiri

Mokhiber, Gazze'deki sivillere yönelik evler, okullar, kiliseler, camiler ve sağlık kurumlarının hedef alındığı canice saldırıları hatırlattı. İşgal altındaki Kudüs dahil Batı Şeria'daki evlerin gasbedildiğini ve Yahudi yerleşimcilere tahsis edildiğini belirten Mokhiber, bu süreçte İsrail askerlerinin yerleşimcilerin katliamlarına yardım ettiğini bildirdi.

Mokhiber, "Tüm bu topraklarda (Filistin), apartheid hüküm sürüyor." ifadesini kullandı.