BM Sözcüsü Stephane Dujarric, Azerbaycan hükümetinin daveti üzerine gerçekleşen BM heyeti ziyareti hakkında bilgi verdi.

Dujarric, Karabağ'daki insani durumu incelemek amacıyla görevlendirilen heyetin çalışmalarına dair açıklamalarda bulundu. Bu heyette Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nden (OCHA) temsilciler bulunmaktadır.

Çin, Tayvan'ın etrafını kuşatan kapsamlı askeri tatbikata başladı Çin, Tayvan'ın etrafını kuşatan kapsamlı askeri tatbikata başladı

Heyetin Karabağ bölgesindeki insani durumu belirlemeye çalıştığını belirten Dujarric, heyetin Laçın'daki sınır kontrol noktası ve Hankendi şehrinde incelemelerde bulunduğunu aktardı. Dujarric, heyetin gözlemlerine dayanarak "Ermeni sivillere yönelik şiddet uygulandığına dair bir bulguya ulaşmadığını, bölgede sivil altyapının hedef alınmadığını" ifade etti.

Ayrıca, hastaneler, okullar, evler, dini ve kültürel merkezlerin hedef alınmadığını ve Azerbaycan hükümetinin sağlık hizmetlerini kesintisiz bir şekilde sunmak için çalışmalar başlattığını belirtti. Tarım alanları ve hayvanlara da zarar verilmediğine dikkat çeken Dujarric, BM heyetinin bölgedeki Ermeni toplumun temsilcileriyle görüştüğünü bildirdi.

Dujarric, bölgede güvenin yeniden inşa edilmesinin önemini vurgulayarak, bu amacı gerçekleştirmek için tüm tarafların çaba göstermesi gerektiğini sözlerine ekledi.