Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) gerçekleşen oylama sonucunda, Somali'ye uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasına dair karar tasarısı oybirliğiyle kabul edildi. Alınan kararda, Eş-Şebab terör örgütünün Somali ve bölge güvenliğine yönelik sürekli tehdidin azaltılması temel amaç olarak öne çıkıyor. Somali'nin BM Daimi Temsilcisi Abukar Dahir Osman, kararın ülkenin güvenlik tehditleriyle mücadelesine önemli bir katkı sağlayacağını vurguladı.

Rusya, Ukrayna'nın Rus uçak gemisine yönelik saldırı girişimini engelledi Rusya, Ukrayna'nın Rus uçak gemisine yönelik saldırı girişimini engelledi

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, ulusa sesleniş konuşmasında tarihi kararın, ülke genelinde yürütülen terörle mücadeleye önemli bir katkı sağlayacağını ifade etti. Artık ihtiyaç duyulan tüm silahları teminde özgür olduklarını belirten Mahmud, dost ülkelerin bu süreçte gerekli silahları temin edebileceklerini dile getirdi.

Mahmud, uluslararası toplumun Somali'nin silahları kontrol altına alabilen sorumlu bir hükümete sahip olduğunu kabul ettiğini belirtti. Somali Dışişleri Bakanlığı ise açıklamasında, silah ambargosunun kaldırılmasının uluslararası toplumun Somali'ye verdiği destek açısından önemli bir adım olduğunu vurguladı. Bakanlık, hükümetin zorlukların üstesinden gelme ve fırsatlardan yararlanma konusunda işbirliğinin devamını beklediğini ifade etti.