Zelenskiy: ABD'de yeni yönetim gelirse onlarla çalışmak zorundayız Zelenskiy: ABD'de yeni yönetim gelirse onlarla çalışmak zorundayız

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK), İsrail'in işgali altındaki Suriye Golan Tepeleri'nde görev yapan BM Ateşkes Gözlem Gücü'nün (UNDOF) görev süresinin uzatılması talep edilen karar tasarısı oylamaya sunuldu ve 15 üyeli BMGK'de oy birliğiyle kabul edildi.

Kararda, Orta Doğu'da artan gerginliğe dikkat çekilerek durumun endişe verici olduğu ve kısa sürede sonlanmayacağı vurgulandı. Sorunların çözümü için kapsamlı bir anlaşmanın gerekliliği vurgulanırken, mevcut koşullar göz önünde bulundurularak UNDOF'un görev süresinin 6 ay daha uzatılması talep edildi.

1974 yılında İsrail ile Suriye arasında BM temsilcileri, ABD ve eski Sovyetler Birliği gözlemcilerinin katılımıyla imzalanan anlaşmada, tarafların askeri eylemleri durdurması ve ateşkese uyması istenmişti. Golan Tepeleri'ndeki uyuşmazlığı izlemek amacıyla kurulan UNDOF'un görev süresi ise 30 Haziran'da sona eriyordu.