Sosyal medya platformu üzerinden yapılan açıklamada, eski Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, İsrail-Filistin sorununun çözümü konusunda Birleşmiş Milletler'in (BM) etkisinin azaldığını ve Gazze Şeridi'ndeki gerilimin düşürülmesi için BM'nin daha fazla sorumluluk alması gerektiğini ifade etti.

Lula da Silva, şu ifadelerle devam etti: "Eğer BM daha fazla güce sahip olsaydı, daha büyük bir müdahalede bulunabilirdi. ABD'nin daha fazla katkısı olabilir, ancak halk savaş değil barış istiyor. İnsanlar barışı savunuyor ve nefreti körüklemek istemiyor. Eleştirilere rağmen, ben barış konusunda konuşmaya devam edeceğim."

Belçika'nın İsrail'e 70 ton askeri malzeme gönderdiği iddia edildi Belçika'nın İsrail'e 70 ton askeri malzeme gönderdiği iddia edildi

Hamas ve Hizbullah'a da değinen Lula da Silva, "Çin, Güney Afrika ve Katar ile görünüşe göre hala diyalog yolları aranıyor. İnsani yardım koridorları, gıda, ilaç ve elektrik gibi temel ihtiyaçların sağlanması gerekiyor ve artık masum çocukların ölmesine son verilmelidir" ifadelerini kullandı.

Ayrıca, Rusya ve Çin'in, iki devletli çözümü destekleyerek Filistin devletinin kurulmasını savunduğunu vurgulayarak, "Müzakerelerin masada sürdürülmesi, kimseye zarar vermez, daha az maliyetli olur ve bir çözüm bulunabilir. Orta Doğu'da, İsrail'in kendi topraklarını korurken, BM tarafından çizilen sınırlara sahip Filistinlilere kendi topraklarını iade etme hakkını güvence altına almalıyız" şeklinde değerlendirmelerde bulundu.