Burkina Faso'da bir yıl önce yaşanan darbenin ardından iktidara gelen Yüzbaşı Traore, devlet televizyonunda bir yıllık yönetimini değerlendirdi. Traore, mevcut anayasanın sadece elit bir grubun çıkarlarını yansıttığını belirterek, anayasada kısmi değişiklikler yapacaklarını ifade etti.

Çin, Tayvan'a silah satışı nedeniyle 3 ABD'li şirkete yaptırım uygulayacak Çin, Tayvan'a silah satışı nedeniyle 3 ABD'li şirkete yaptırım uygulayacak

Traore, ülkenin seçimlere güvenli bir şekilde gitmeden önce seçimlerin bir "öncelik" olmadığını ve seçimlerin güvenli bir ortam sağlandığında yapılacağını vurguladı.

Ayrıca, Traore'nin iktidara gelmesinin birinci yıl dönümü nedeniyle başkent Ouagadougou'da toplanan destekçileri, Traore'nin fotoğraflarını taşıdı.

Geçtiğimiz haftalarda Fransız yayın organı Jeune Afrique, ülkedeki askeri kışlalarda memnuniyetsizlik ve gerilimin arttığına dair iki makale yayınlamıştı. Bu makalelerin ardından, derginin ülkede satışı yasaklanmış ve internet sitesine erişim engellenmişti.

Bu gelişmelerin ardından, 26 Eylül'de Ouagadougou'da yüzlerce kişi, Cumhurbaşkanı Traore'yi desteklemek için sokaklara çıkmıştı.

Hemen ardından hükümet, ülkede bir darbe girişimi yaşandığını ve başarısız olduğunu duyurmuş, darbe girişimiyle ilgili yüksek rütbeli 4 askerin tutuklandığı belirtilmişti.

Traore, yemin ettiğinde ülkenin güvenlik durumunu 2-3 ay içinde düzelteceği ve seçimlerin Temmuz 2024'te yapılacağını duyurmuştu.

Burkina Faso, Batı Afrika'nın Sahel kuşağında yer alır ve Mali ile Nijer gibi ülkelerle "Liptako Gourma" adı verilen ortak bir sınırı paylaşır. Bu bölge, El Kaide ve DEAŞ bağlantılı terörist grupların sık sık saldırılar gerçekleştirdiği bir bölge olarak bilinir.