İsrail ordusunun, en az 10 kişiyi gözaltına aldığı, bir sağlık merkezine baskın düzenlediği ve altyapıya zarar verdiği Cenin'deki son operasyonu sonrası şehirde tedirginlik hakim. 

Cenin Valisi, "İsrail makamları ve basın, bir askerin öldürülmesinin ardından Cenin ve Mülteci Kampı'na yönelik büyük bir kışkırtma içine girdi ve geniş çaplı hava saldırısı düzenlenmesini istiyorlar," dedi. Vali, İsrail'i "yıkıcı bir operasyona" kalkışmaktan alıkoymak için diplomatik bir süreç izlediklerini belirtti. 

Cenin'e yönelik herhangi bir askeri operasyonun özellikle mülteci kampındaki masum siviller üzerinde yansımaları olacağını vurgulayan Vali, endişelerini dile getirdi.

İngiliz istihbaratı: “Ukrayna, Rusya’nın drone kabiliyetine sekte vurdu” İngiliz istihbaratı: “Ukrayna, Rusya’nın drone kabiliyetine sekte vurdu”

Filistinli uzman Ahmed Ebu'l Hica ise, son bombalı saldırının Batı Şeria'daki direnişin geliştiğini ve geleneksel gerilla savaşına geri dönüldüğünü gösterdiğini ifade etti. Ebu'l Hica, "Batı Şeria, yavaş yavaş, beşeri kayıpların yüksek olduğu doğrudan çatışmalara kıyasla en ideal model olan geleneksel gerilla savaşına doğru evriliyor," dedi. 

İsrail'in Batı Şeria ve özellikle Cenin'e düzenlediği saldırılarda doğrudan çatışmaların azaldığını belirten Ebu'l Hica, direnişçilerin gereksiz yere bedel ödemekten kaçındığını ve Gazze savaşının başından bu yana Batı Şeria'da gerginliği tırmandırmaya çalıştığını kaydetti. 

Filistinli direnişçilerin Cenin Mülteci Kampı'nın sınırları dışına taştığını ve kentin tamamında faaliyet gösterdiğini belirten Ebu'l Hica, İsrail ordusunun askeri bir operasyon düzenlemeyip bina ve altyapıları yıkacağı gösteriler yapabileceğini savundu.

İsrail Ordu Radyosu, son aylarda Batı Şeria'da gerçekleştirilen baskınlarda Filistinlilerin bombalı saldırılarında artış yaşandığını ve İsrail'in bu tehditlerle başa çıkmak amacıyla baskınlar düzenlediğini açıkladı.

İsrail ordusu, Batı Şeria'nın Cenin kentinde düzenlediği baskında 2 bombanın patlaması sonucu bir keskin nişancı birliği komutanının öldüğünü, 16 askerin de yaralandığını duyurmuştu.