Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, yeni tasarımlar hakkında bilgi verdi. “CEO’ya sor” serisinde yeni İHA için çalışmalar yapıldığını belirten Kotil, şunları söyledi:

“Şimdi ANKA-3 yüksek ses altı hızda. Ama onun 2 motorlusu gelecek yakında o da süpersonik olacak ve KAAN’a eşlik edecek.” Gelecekte ANKA-3’ün 2 adet TEI-TF10000 turbofan motor ile uçması bekleniyor. TEI-TF10000’in geliştirme çalışmaları devam etmekte olup tamamlandığı zaman 6.000lbf kuru ve 10.000lbf art yakıcılı (A/B) itki sağlaması hedefleniyor”

Halen TEI, TF6000 serisi turbafan motorun testlerini yapıyor. Bu motor hem Baykar’ın KIZILELMA’sına hem de ANKA-3’üne destek verecek.

Oluşturulan yeni serini 10 bin libre itiş güçlü TF10000 için de çalışmalar sürüyor. Bu motor, 10 bin libre itiş gücünün yanı sıra art yakıcı yani afterburner sistemine de sahip olacak.

AKINCI'nın İran'da üstlendiği görev dünya basınında AKINCI'nın İran'da üstlendiği görev dünya basınında

Çift jet motorlu ANKA TF10000 kullanacak

Süpersonik yani ses hızının üzerine çıkılması için ANKA’nın yeni modelinde TF10000 kullanılacak. ANKA-3 ve çift jet motorlu ANKA, Milli Muharip Uçak (MMU) ile kol uçuşu gerçekleştirecek.