The Economist'in raporları, Çin'in Sahra Altı Afrika'ya yaptığı silah ihracatının arttığını ve 2019'dan 2023'e kadar %44 oranında düşen Rusya'yı geride bıraktığını ortaya koyuyor.

Çin'in indirimler ve bonuslar sunmak da dahil olmak üzere stratejik ve agresif pazarlama taktikleri, onu en az 21 Afrika ülkesinin önde gelen silah tedarikçisi haline getirdi. Bu değişim, Pekin'in bölgede artan etkisinin ve Rusya'nın savunma sanayisinin yaptırımlar ve Ukrayna'da devam eden çatışma nedeniyle azalan gücünün altını çiziyor.

İsrail'e silah satışı neden yasaklanmalı? İsrail'e silah satışı neden yasaklanmalı?

Devam eden savaş Rusya'nın ekonomisini zorlamakla kalmadı, aynı zamanda askeri-endüstriyel kompleksindeki zayıflıkları da ortaya çıkardı. Bu durum Rusya'nın küresel silah pazarında gelecekteki rekabet gücüne ilişkin endişeleri arttırmaktadır.

Çin'in Rusya'nın bıraktığı boşluğu doldurma becerisi, stratejik hırslarını ve etkili pazar taktiklerini göstermektedir. Birçok Afrika ülkesi için Çin silahları uygun maliyetli ve güvenilir bir alternatif sunmakta ve Pekin'in küresel savunma pazarlarındaki konumunu güçlendirmektedir.

Ukrayna çatışmasının belirsiz sonu Rusya'nın konumunu daha da karmaşık hale getirerek pazar payını geri kazanmasını giderek zorlaştırıyor. Bu eğilim, küresel silah ticaretinde uzun vadeli bir değişime işaret edebilir ve Çin, bir zamanlar Rus silahlarının yoğun olarak etkilediği bölgelerde baskın bir tedarikçi olarak rolünü sağlamlaştırabilir.