Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan arasında gerçekleşen telefon görüşmesi sırasında, İsrail-Filistin çatışması ve Orta Doğu'daki gelişmeler üzerine önemli açıklamalarda bulunuldu. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, görüşmede Filistin halkının devlet kurma hakkının uzun süredir askıya alınmasının çatışmanın temel nedeni olduğunu vurguladı ve tarihsel haksızlığa son verilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, Çin Dışişleri Bakanı İsrail'i eleştirerek "nefsi müdafaa" hakkının uluslararası hukuka ve uluslararası insani hukuka uygun olması gerektiğini ve şiddete şiddetle karşılık vermenin daha fazla tahribata yol açabileceğini ifade etti.

Wang, çatışmanın önceliğinin gerilimi azaltmak, Gazze Şeridi'nde insani felaketi önlemek ve Orta Doğu Barış Süreci'ni korumak olduğunu vurgulayarak Çin'in İslam ülkelerinin Filistin sorununda birlik içinde olmalarını ve uluslararası toplumun sivillere zarar veren eylemlere karşı çıkmasını desteklediğini belirtti. Ayrıca Çin'in barış ve adaleti savunmaya ve Filistin halkının ulusal hakları için mücadeleyi desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

ABD, Norveç'e yaklaşık 1,94 milyar dolarlık askeri satışı onayladı ABD, Norveç'e yaklaşık 1,94 milyar dolarlık askeri satışı onayladı

İranlı Bakan Hüseyin Emir Abdullahiyan ise Gazze'deki sivillere yönelik saldırıların durdurulması ve insani krizin hafifletilmesi gerektiğini belirtti. Orta Doğu'daki güncel durumun tehlikeli olduğuna dikkat çeken Abdullahiyan, İran'ın sorunun siyasi yollarla çözülmesini umduğunu ve Çin ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade etti.