Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, İsrail-Filistin çatışması ile ilgili tüm tarafların jeopolitik hesaplarını bir kenara bırakarak kalıcı barış için uluslararası uzlaşmayı teşvik etmeleri gerektiğini vurguladı. Wang, Malezya Dışişleri Bakanı Zambry Abdul Kadir ile yaptığı telefon görüşmesinde, Çin'in masum sivillere zarar veren ve uluslararası hukuku ihlal eden her tür saldırıya karşı olduğunu ifade etti.

Rusya'nın uzaya silah yerleştirme kararında başarısızlık Rusya'nın uzaya silah yerleştirme kararında başarısızlık

"Filistin sorununda daima barışın, uluslararası hukukun, Arap ve İslam ülkelerinin meşru taleplerinin yanındayız" diyen Wang, ayrıca Çin'in Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ve Körfez İşbirliği Konseyi'nin Gazze Şeridi'ndeki duruma dair ortak açıklamasını desteklediğini vurguladı.

Wang, çatışmanın temel nedeninin Filistin topraklarının sürekli işgali ve Filistinlilerin devlet taleplerinin görmezden gelinmesi olduğunu belirterek, çatışmanın temel çözüm yolunun iki devletli çözüm olduğunu ifade etti. Ayrıca, Çin'in Filistin ulusuna meşru haklarını tanımayı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının etkin bir şekilde uygulanmasını desteklediğini kaydetti.

Malezya Dışişleri Bakanı Zambry ise Çin'in çatışmayı sona erdirmeye yönelik çabalarını takdir ettiklerini ve iki devletli çözüm ile Orta Doğu'da kalıcı barışın sağlanmasına dair aynı görüşte olduklarını belirtti. Zambry, Çin'den çatışan tarafların müzakere masasına dönmesini sağlamasını beklediklerini ifade etti.