Yeni görüntülerde, Type 003 sınıfındaki uçak gemisi Fujian'ın deniz denemelerine hazırlandığı gösterildi. Tamamen Çin tasarımı olan Fujian, aynı zamanda mancınıklı fırlatma sistemini kullanan ilk Halk Kurtuluş Ordusu Donanması (PLAN) uçak gemisi olacak.

Haziran 2022'de suya indirilen ve CATOBAR (Catapult Assisted Take off but Arrested Recovery) düzeniyle donatılan Fujian, deniz denemelerine başlamadan önce Şangay'daki Changxing Jiangnan tersanesinde son dokunuşlarını alıyor. CCTV tarafından paylaşılan videoda, geminin yakın zamanda gerçekleştirilen bir demirleme testini başarıyla tamamladığı görülüyor. Bu test, geminin ana tahrik makinelerinin demirli haldeyken test edilmesini içeriyor.

TCG BURGAZADA, görevine başladı TCG BURGAZADA, görevine başladı

J-15T Fujian’ın ana uçağı olacak

Fujian'ın uçuş güvertesi, üç uçuş güvertesi mancınığı ile donatılmış durumda. Videoda açıkça görülen bu mancınıklar, uçakları ski jump yerine mancınıkla fırlatarak daha fazla ağırlık ve farklı uçak tiplerini destekleme kabiliyeti sunuyor. Görüntülerde, uçuş güvertesinin arkasında Shenyang J-15 avcı uçağı maketi de dikkat çekiyor. Hava filosunun tam yapısı şu anda net değil, ancak J-15 avcı uçağının katapult varyantı olan J-15T'nin Fujian'ın ana uçaklarından biri olması bekleniyor.

EMALS mancınıklarıyla donatıldı

Fujian'ın uçuş güvertesi, elektromanyetik uçak fırlatma sistemi (EMALS) mancınıkları ile donatılmış durumda. Bu mancınıklar, daha hızlı sıfırlama süreleri ve yüksek sorti üretim oranları gibi avantajlar sunarak geleneksel buhar tabanlı mancınıklara göre daha etkili bir performans sağlıyor. Videoda ayrıca, EMALS mancınıklarının performansını değerlendirmek için kırmızı renkli bir mancınık kamyonunun kullanıldığı katapult testini gösteriyor.

Fujian'ın neden kuru havuzda olduğu tam olarak bilinmiyor, ancak uzmanlar, bu durumun geminin bilinen sorunlarını çözmek ve deniz denemelerine en iyi şekilde hazırlanmak için yapılan bir ön hazırlık olabileceğini belirtiyor.

İlk CATOBAR uçak gemisi

Deniz denemelerinin başlamasıyla birlikte Fujian, PLAN'a teslim edilen ilk CATOBAR uçak gemisi olacak. Çin, bu yeni nesil uçak gemisiyle dünya çapında üç donanmadan biri olacak ve uçakları mancınıkla fırlatarak daha geniş bir hava filosu ve çeşitli uçak tiplerini destekleme kapasitesine sahip olacak

Editör: Merve Tuç