Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, Pekin'de düzenlenen günlük basın toplantısında, Pekin'in gerilimin düşürülmesi, barış müzakerelerine dönülmesi ve insani krizin önlenmesi için diğer taraflarla çalışmaya hazır olduğunu vurguladı.

Tarafları uluslararası hukuka uymaya ve gerilimi daha fazla artıracak adımlardan kaçınmaya çağıran Vang, "Şu anda acil öncelik Gazze Şeridi’nde yarım koridoru açmak ve insani bir krizi önlemek olmalı." dedi.

Çin’in Orta Doğu Özel Temsilcisi Cai Cün'ün son birkaç günde, Mısır, İsrail, Filistin ve Suudi Arabistan dışişleri bakanlıkları yetkilileriyle görüşmeler yaptığını aktaran Vang, Çin'in ateşkesin sağlanması, şiddetin durdurulması ve Filistin sorununun çözümü için yapıcı rol oynamak üzere bölge ülkeleriyle çalışmaya hazır olduğunu belirtti.

Vang, Filistin sorununda çatışma döngüsünün kırılabilmesi için iki devletli çözüme dönüşün gereğine işaret ederek, "Uluslararası toplum, iki tarafın barış içinde bir arada yaşayabilmesi için elverişli şartları oluşturmalıdır." şeklinde konuştu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, İsrail'e Gazze'nin kuzeyindeki 1,1 milyondan fazla sivil için verdiği tahliye emrini geri çekmesi çağrısına ilişkin soruya yanıt veren Vang, şunları kaydetti:

"Genel Sekreterin açıklamalarını not ettik. Çin, BM’nin çatışmanın daha fazla tırmanması ve yayılmasını önlemede, uluslararası insani hukukun uygulanmasında rol oynamasını destekliyor. Uluslararası toplum, çatışmanın daha fazla yayılmasını ve ciddi bir insani krizin ortaya çıkmasını önlemek için seferber olmalı. Çin, bu yöndeki çabalara destek için elinden geleni yapacaktır."

Belçika'nın İsrail'e 70 ton askeri malzeme gönderdiği iddia edildi Belçika'nın İsrail'e 70 ton askeri malzeme gönderdiği iddia edildi

Vang, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın Gazze'de operasyonları, "Elektrik yok, gıda yok, gaz yok. Her şey kapalı. Burada hayvanlarla savaşıyoruz ve ona göre davranıyoruz" sözleriyle tarif etmesinin sorulması üzerine, "Tüm taraflara itidalle hareket etme, gerilimi düşürme ve çatışmayı daha fazla tırmandıracak adımlardan kaçınmaya çağırıyoruz." dedi.

İsrail ordusunun Gazze ve Lübnan'daki operasyonlarda beyaz fosfor bombası kullandığına ilişkin bulgulara dair soruya yanıt veren Vang, "Çin, söz konusu raporları not etmiştir. Çin sivilleri hedef alan ve uluslararası hukuku ihlal eden eylemlere karşıdır." ifadelerini kullandı.