CNN'nin haberine göre, Biden yönetimi Hamas'ın sınır boyunca roket saldırılarını artırmaya hazırlandığını öğrendi. Birden fazla istihbarat kaynağına dayanarak yapılan 28 Eylül tarihli bir güncellemede, Hamas'ın İsrail'e yönelik roket saldırılarını artırmaya hazırlandığı ve 5 Ekim'de CIA'den gelen başka bir bilgide Hamas'ın genel olarak "şiddet uygulama ihtimalinin" arttığı yönünde uyarılar yapıldı. Saldırıdan bir gün önce, yani 6 Ekim'de ABD'li yetkililerin Hamas'ın "alışılmadık faaliyetlerine" ve "her an olabilecek bir saldırıya" işaret eden raporlar yayınladığı belirtildi. Ancak, söz konusu kaynaklar, Amerikan değerlendirmelerinin Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırıları hakkında herhangi bir taktik ayrıntı veya gösterge sunmadığını ve ABD'nin bu değerlendirmeleri sağlayan İsrail ile ne kadarını paylaştığını bilmediklerini ifade ettiler.

Boeing'in Starliner mekiğinin astronotlu uçuşu ertelendi Boeing'in Starliner mekiğinin astronotlu uçuşu ertelendi

Brifingleri alan bir kişi, ABD'li üst düzey yetkililere neredeyse her gün sunulan istihbarat brifinglerinde İsrail, Gazze ve Batı Şeria'nın "sıcak noktalar" listesinde yer aldığını ve bu nedenle bu tür değerlendirmelerin "sıradan" olarak görülmüş olabileceğini düşündü. Haberde ayrıca, CNN'e konuşan Washington D.C.'deki bir Orta Doğu büyükelçisinin hükümetinin Hamas silahlarının birikmekte olduğu ve Filistinliler arasında patlamaya hazır öfkenin bir süredir uyandığı konusunda Beyaz Saray ve ABD istihbarat yetkililerini sürekli olarak uyardığı bilgisi de yer aldı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, 29 Eylül'de Atlantik Festivali'nde İsrail ile Filistin arasındaki gerginlikte zorlukların devam ettiğini kabul ederek, Orta Doğu'daki kriz ve çatışmalara harcanan zamanın 11 Eylül sonrasına göre azaldığını belirtti.