ASELSAN tarafından geliştirilen ve deniz platformlarının alçak irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi, son derece etkili ve yenilikçi bir savunma sistemi. KORKUT Hava Savunma Sistemi’nin deniz platformlarına uyarlanmasıyla elde edilen GÖKDENİZ, Türk donanmasındaki gemilere entegre edilmeye başlandı.

GÖKDENİZ, anti-gemi füzeleri, uçaklar, helikopterler, İHA'lar ve su üstü araçları gibi çeşitli tehditlere karşı etkili bir şekilde koruma sağlıyor. ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmat (ATOM) ile birlikte çalışan sistem, gemiyi hedef alan anti-gemi füzelerini imha edebilme yeteneğine sahip.

Güçlü ve Göz Alıcı: SUNGUR Hava Savunma Füze Sistemi Güçlü ve Göz Alıcı: SUNGUR Hava Savunma Füze Sistemi

ATOM mühimmatı, hedefe yaklaşınca infilak etmesi için programlandı ve hedefe yaklaştığında patlayarak içindeki metal parçalarını hedefin geliş yönünde dağıtarak etkili bir savunma sağlıyor. Bu özelliğiyle GÖKDENİZ, geniş bir alanda gelen hedeflere karşı etkili bir şekilde savunma yapabiliyor.

Gökdeniz ayrıca, otomatik şeritsiz mühimmat yükleme sistemi, stabilize silah kulesi, hassas hedef takibi için atış kontrol radarı ve elektro-optik algılayıcılar gibi gelişmiş özelliklere sahip. Sistem, Türk Savunma Sanayiinin ürettiği ilk CIWS yakın hava savunma sistemi olmasıyla da önem taşıyor.

GÖKDENİZ, Türk Deniz Kuvvetleri tarafından hayati önem taşımasının yanı sıra Türkiye'nin savunma sanayiindeki gücünü ve yenilikçiliğini gösteren bir örnek niteliğinde.

Türkiye’de henüz envantere girmemişken sistemin ilk müşterisi Türkmenistan Donanması olmuştu. Üretici ülkeye ve şirkete duyulan kalitenin göstergesi olarak bir silah sisteminin üretici ülke ordusunun envanterine girmeden ihraç edilmesiyle de ulusal ve uluslararası arenada büyük bir başarı hikayesine imza atmaya devam ediyor.