Ana yüklenici Airbus'ın öncülüğünde gerçekleştirilen bu inceleme, Ortak Silahlanma İşbirliği Örgütü (OCCAR), dört müşteri ülke (Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya) ve üç ana alt yükleniciyi (Airbus Savunma ve Uzay İspanya, Dassault Havacılık ve Leonardo) içeriyordu.

Airbus Savunma ve Uzay Hava Gücü Başkanı Jean-Brice Dumont, bir basın açıklamasında, “Eurodrone'un geliştirilmesi için Ön Tasarım İncelemesinin gerçekleştirilmesi, bu önemli Avrupa savunma programı için önemli bir adımı temsil ediyor” dedi. İnceleme, uçağın aerodinamik konfigürasyonunu doğrulamak için rüzgar tüneli testi, operasyonel yetenekleri garanti etmek için kapsamlı tasarım değerlendirmeleri ve dijital bir ikizin doğrulanması gibi bir dizi teknik değerlendirmeyi içeriyordu.

Yeni kamikaze dron SAGAN tehditleri avlayacak Yeni kamikaze dron SAGAN tehditleri avlayacak

2015 yılında başlatılan proje, bir Avrupa orta irtifa, uzun dayanıklılık (MALE) drone geliştirmek için ortak bir girişim olarak biliniyor. Eurodrone veya EuroMale’in, tahmini 10 ton kütleye, 2.300 kilogram yük kapasitesine, 26 metre kanat açıklığına, 16 metre uzunluğa ve altı metre yüksekliğe sahip olması bekleniyor. Bu drone, General Electric’in (GE) İtalyan yan kuruluşu Avio Aero tarafından sağlanan iki “Catalyst” turboprop motorla güçlendirilecek.

Proje, 2023'te Alman ana yüklenicisi Airbus ve Fransız taşeron Dassault arasındaki koordinasyon sorunlarından sonra genel zaman çizelgesini etkileyen gecikmelerle karşı karşıya kaldı. Başlangıçta Eylül 2023’e kadar tamamlanması planlanan PDR, ertelendi. Bu zorlukların, Eylül 2024’te tamamlanması beklenen Kritik Tasarım İncelemesini (CDR) etkileyip etkilemeyeceği hala belirsiz. Avrupa MALE prototipinin ilk uçuşu ise şu anda 2027 için planlanıyor.

Eurodrone’un gelişimi, bundan önce birkaç aksilikle karşılaştı. Başlangıçta 2019'da imzalanması planlanan Avrupa Uzaktan Kumandalı Uçak Sistemi sözleşmesi, drone'un fiyatı konusunda anlaşmazlıklara neden oldu. Ana endişe, Eurodrone gibi Orta İrtifa Uzun Dayanıklılıklı (MALE) bir drone’un, fiyatı rakiplerinden, özellikle de endüstri standardı General Atomics Reaper drone'dan daha yüksekse piyasada rekabet etmekte zorlanabileceğiydi.