Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Iştiyye, Filistin'deki büyükelçi, konsolos ve temsilcilerden bazılarıyla Ramallah'taki ofisinde bir araya geldi.

BMGK, yaklaşık 30 yılın ardından Somali'ye yönelik silah ambargosunu kaldırdı BMGK, yaklaşık 30 yılın ardından Somali'ye yönelik silah ambargosunu kaldırdı

Iştiyye, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ve bu saldırılara verilen uluslararası destek karşısında duyduğu endişeleri dile getirdi. İsrail'e baskı yapılması ve Gazze'ye tıbbi ve yardım malzemelerinin girişini engellememesi için uluslararası topluma, dost ve kardeş ülkelere çağrıda bulundu.

Başbakan, Gazze'deki halkı tehdit eden insani felaketin önüne geçmek için sağlık ve yardım malzemelerinin bölgeye girişi ve saldırıların durmasının öncelikleri arasında olduğunu vurguladı.

Ayrıca, İsrail hükümetinin Filistin ulusal projesini ve iki devletli çözüm olasılığını yok etme stratejisi benimsediğine dikkat çekti. Netanyahu hükümetinin Gazze Şeridi'ni Filistin ulusal projesinden ayırma girişimleri ve "böl ve yönet" politikası izlediğini belirtti.

Filistin Dışişleri Bakanlığı da İsrailli yetkililerin Filistin meselesini kasıtlı olarak görmezden geldiğini ve uluslararası çağrıları hafife aldığını ifade ederek, İsrailli yetkililerin savaş davullarını çalmaya devam ettiğini ve daha fazla suç işlediğini belirtti.

Başbakan Iştiyye ve Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını ve bölgedeki gerginliği uluslararası toplumun dikkatine sunarak çözüm için çağrıda bulunmaya devam ediyor.