Filistin lideri Mahmud Abbas, işgal altındaki Ramallah'ta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından yapılan açıklamalarda Abbas, İsrail'in Filistin topraklarındaki olayların sorumlusu olduğunu ve bu sorumluluğu paylaşan dünya ülkelerini eleştirdi.

Abbas, İsrail'in barıştan uzaklaşıp askeri çözümleri tercih ettiğini ve iki devletli çözümü engellemeye çalıştığını vurgulayarak, güvenlik ve askeri çözümlere karşı olduklarını belirtti. Ayrıca, bu tür yaklaşımların bölgesel ve uluslararası istikrarsızlığa yol açabileceği uyarısında bulundu.

Abbas, tam bir ateşkes, güvenlik koridorunun açılması, su, elektrik, yakıt ve insani yardımın sağlanması gibi taleplerini yeniden dile getirdi. Filistinlilerin topraklarından sürgün edilmesine karşı olduklarını vurguladı.

Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron'a seslenen Abbas, İsrail saldırılarının derhal durdurulmasını, uluslararası bir barış konferansı düzenlenmesini ve siyasi çözüme geçişin teşvik edilmesini istedi. Gazze'nin işgal edilmiş toprakların bir parçası olduğunu belirterek kapsamlı siyasi çözüme vurgu yaptı.

Abbas ayrıca, barışı sağlayacak bir uluslararası koalisyon oluşturulması gerektiği çağrısında bulundu.

Ermenistan, işgal ettiği 4 köyü Azerbaycan'a geri verdi Ermenistan, işgal ettiği 4 köyü Azerbaycan'a geri verdi

Emmanuel Macron ise Gazze'deki son olaylar sırasında 30 Fransız'ın öldüğünü ve yaralandığını belirtti. Terör şiddetinin haklı çıkarılamayacağını ifade eden Macron, esirlerin serbest bırakılması için çalıştıklarını ve bölgesel ortaklarla işbirliği yaptıklarını açıkladı.

Macron, barış ve güvenlik girişiminin terör gruplarına karşı mücadele, sivillerin korunması ve siyasi çalışmaların yeniden başlaması olmak üzere üç temel üzerine odaklanması gerektiğini belirtti. Ayrıca, Gazze'ye yardım konvoylarının ve insani yardımın güvenli bir şekilde geçişine dair İsrail ile görüşmeler yaptıklarını vurguladı.

Macron, Ramallah ziyareti öncesinde, "Terörist Gruplarla Savaş" adını verdiği uluslararası bir koalisyon kurma çağrısında bulunmuştu. Ayrıca, İsrail ile dayanışma ziyareti de gerçekleştirmişti.