Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, X sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, Dixmude isimli helikopter gemisinin donanım özelliklerini duyurdu. Gemide 40 yatak, 2 ameliyathane, bir röntgen odası ve bir laboratuvar bulunduğunu belirten Bakan, özellikle Gazze'de acil yardıma ihtiyaç duyan yaralı çocukların tedavisi için hizmet edeceğini açıkladı.

Gazze'ye yardım götüren Dixmude helikopter gemisinin birkaç gün içinde Mısır'a varması öngörülüyor. Fransa, bu hafta içinde Gazze'ye ulaştırılacak 10 ton tıbbi malzeme içeren bir yardım uçağı gönderme kararı almıştı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Mısır lideri Abdulfettah es-Sisi arasındaki telefon görüşmesinde, bölgeye yapılacak yardımların hızlandırılmasına dair mutabakata varıldığı bildirilmişti.

İsrail ordusu, Batı Şeria'da baskın düzenlediği Cenin kentinden çekildi İsrail ordusu, Batı Şeria'da baskın düzenlediği Cenin kentinden çekildi

Fransa, geçtiğimiz ay Gazze'ye yardım göndermek amacıyla Tonnerre isimli helikopter gemisini kullanmıştı.

Ancak, İsrail'in hastaneleri hedef alması ve Gazze'de ciddi sivil kayıpların yaşanması karşısında, Fransa'nın gönderdiği gemilerin yatak kapasitesinin yetersiz olduğu gerekçesiyle muhalefet tarafından eleştirilmektedir.