Fransa ve Nijer arasındaki diplomatik kriz sona erdi. Nijer'de görev yapan Fransa'nın Niamey Büyükelçisi Laetitia Itte, askeri yönetimin ülkeyi terk etmesi için verdiği 48 saatlik süre sonrasında Nijer'i terk etti.

Itte, Niamey'den Çad'ın başkenti Encemine'ye giden uçağa binerek ülkeyi terk etti. Daha sonra Encemine'den Paris'e uçarak Fransa'ya dönmesi bekleniyor.

Fransa ve Nijer arasındaki diplomatik gerilim, Nijer'deki askeri yönetimin, Fransız Büyükelçi Itte'yi ülkeyi terk etmesi için 48 saatlik süre vermesiyle başlamıştı. Ancak Fransa, askeri yönetimin bu talebini kabul etmeyerek "askeri cunta'nın Fransız elçinin gitmesini talep edebilecek bir otorite olmadığını" belirtmişti.

Rusya yerli barut üretimine başladığını duyurdu Rusya yerli barut üretimine başladığını duyurdu

Nijer'deki askeri darbe, 26 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum'un Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı tarafından alıkonulmasıyla başlamıştı. Bu olayın ardından askerler, ülkenin yönetimini ele geçirmişti. Geçiş hükümeti olarak Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP) oluşturulmuş ve yeni kabine atanmıştı. Bu gelişmeler Nijer'deki siyasi istikrarsızlığı artırmıştı.

Editör: Mustafa Yıldız